března 30, 2015

Travel for London / Jak se pohybovat po Londýně


Strávila jsem v Londýně nějakou dobu, a ikdyž jsem nevyzkoušela všechny typy dopravy po městě, myslím, že jsem se leccos naučila a byla by škoda se o to s vámi, kteří tam třeba brzy míříte, nepodělila. Vše je krásně vysvětleno na oficiálních stránkách Travel for London (odkaz) -- tam klikněte na Visitor guide and maps, dovede vás to na stránku s moc hezkou mapkou (kde jsou tratě autobusů v centru a navíc i piktogramy památek a zajímavých míst) a vedle ní je odkaz na pdf dokument, kde je vše o cestování okolo Londýna. Kdo by radši uvítal základní vysvětlení v češtině (jako já, ale to jsem nikde předtím nenašla), čtěte dál.

Jak se dostat levně do Londýna z ČR?
Plánujte dopředu alespoň 3 měsíce. Opravdu se to vyplatí. Na Vánoce jsem tam jela za 1100Kč (obě letenky dohromady). Letěla jsem se společností Ryanair na letiště London Stansted, což je asi hodinu autobusem od Londýna. Mnohdy mají nějaké slevy a navíc to lítá i z Ostravy (Brno a Praha je jasná).
Jak se dostat levně z letiště do centra Londýna?
Říkali, že tam jezdí i vlak, ale to jsem nezkoušela a ani nevím, na kolik peněz by to vyšlo. Vždy když jsem to hledala, byly to neuvěřitelné částky. Každopádně máte pár jiných možnosti a to jsou autobusy. Nationalexpress, Terravision a Easybus, který jsme využila já. Je to neuvěřitelně levné. I pár dní dopředu můžete chytit nějaký bus za £2. Pokud plánujete dopředu, můžete si i vybrat čas, který sedí vám a stejně to bude levné. Jsou to taková větší auta asi pro 14 lidí + kufry. Řidiči přátelští. Zastavují na dvou místech v Londýně (Baker street, Old street). Jízdenka musí být vytisknutá. Dokonce jsem viděla, že měl někdo jízdenku na jiný čas, ale bylo místo, tak jel s námi. Na to ale radši nespoléhejte, pokud máte stihnout letadlo.
Jak se dostat levně do Londýna z jiné části UK?
Megabus. To je moje odpověď. Jezdila jsem tím z Oxfordu za £1-£5! Pokud plánujete dopředu (a to evidentně platí u všeho), dá se opravdu jet za jednu libru i přes celé UK. Pokud plánujete den dopředu, stále se dá ušetřit. Jiné busy mají jízdenky za £12 a vy je stejně s megabusem můžete mít za £8. Z Oxfordu jezdí busy Oxford & London tube, ale platí na to ty jízdenky od Megabusu. Tu jízdenku ani nemusíte mít vytisknutou, stačí mít napsané to číslo, nebo ji ukázat na mobilu/ notebooku.

Pokud jedete do Londýna jen na pár dní jako turista, vyplatí se koupit si travel card a v ní jsou i další slevy na atrakce, ale to já jsem neměla, takže k tomu si musíte přečíst vše na těch stránkách. A opravdu se to vyplatí. V Londýně to mají totiž tak, že například v autobuse u řidiče se ani lístek koupit obyčejně nedá. Buď na bezkontaktní kartu (ale je to mnohem dražší) a nebo mají všichni karty Oyster, na které si dobíjí peníze a to se z toho jen strhává.


Co je to Oyster card?
Oyster karta je anonymní karta, kterou si koupíte, kdekoli na informacích (někdy i v takových těch budkách na ulici). Stojí £5 s tím, že jí můžete vrátit a dostanete to zpět. Na tu se dobívá ,,kredit" (£5, £10, £15,..). Platí to na veškerou dopravu okolo Londýna. Všechny jízdenky platí na všechno. Pak už si jen stačí najít podle mapy cestu metrem, autobusem, vlakem nebo na kole (které si můžete půjčit, ale to jsem taky nikdy nezkoušela) podle tfl.gov.uk, což je skvělá stránka. Stačí vypsat místo, kde jste a místo, kam se chcete dostat a najde vám to různé cesty, jak se tam dostat, přesně kde máte přestupovat a jak dlouho vám to bude trvat. Cenu se nikdy nedozvíte přesně, pouze pokud jedete autobusem. Na té stránce jsou také aktuální zprávy o výlukách, uzavřených zastávkách atd.

Ceny a způsoby dopravy
Jedna linka autobusu, ať už jím jedete jak dlouho, stojí vždy stejně £1,50. Když nastoupíte, pípnete si u žlutého kolečka, na displeji se ukáže, kolik platíte a kolik vám na kartě zbývá peněz. Pak můžete vystoupit, kdy chcete.
Metrem (tube) už je to trošku složitější. Základní cena jedné jízdy (ikdyž měníte linky metra) je £2,70 a příčítá se to, podle toho, jak překračujete různé zóny. Nikdy jsem nepochopila, jak se to počítá, protože někdy jsem jela pořád v jedné zóně a bylo to více, než když jsem jindy překročila 3. Hm. Záleží také, jestli jedete ,,v dopravní špičce" (peak) nebo ne (off-peak). Mimo ni je to levnější. Metro je sice mnohem rychlejší, ale také dražší. Při východu z metra je třeba si pípnout znovu! Jinak by se vám karta zablokovala. Tím, že si na konci pípnete, se vám teprve sečte, co jste projeli a strhne se to z karty (na displeji bude vidět, kolik stála jízda a kolik vám na kartě zbývá peněz).
DLR a Overground jsou nadzemní vlaky, podobné jako metro. Platí na ně ty samé jízdenky.
Vlaky (National rail services) jezdí z cetra do vzdálenějších koutů Londýna. Taky na ně platí stejné jízdenky, ale dají se kupovat i obyčejné ,,od někud někam". V soboty jsem si kupovala ,,off-peak day travel card", která mi umožňovala za £8,99 jezdit celý den, kamkolik, kolikrát chci. Jelikož jsem jezdila velké vzdálenosti, vyplatilo se to. Jednou jsem neměla odpoledne, co dělat, tak jsem jen tak projezdila různé zastávky metra a dívala se, jak to kde vypadá. Všude tisíce lidí. To bylo zajímavé.
Pokud cokoli, kdekoli nepochopíte, nevíte, nebojte se kohokoli zeptat! Všude na zastávkách metra jsou informace nebo lidi, kteří tam jsou od toho, aby vám pomohli. Jsou milí a ochotní.

Doubledeckery
I mě překvapilo, že to jsou obyčejné autobusy. Mnohdy ty pro turisty ani nejsou tak pěkné. Opravdu. Doubledeckery jsou obyčejné autobusy hromadné dopravy, a jak už jste se dočetli, nejlevnější možnost. Na každé zastávce (a je jich všude plno) je mapa autobusových linek v okolí. Pokud se v mapách nevyznáte, stačí si zadat zástavku, kam se chcete dostat do tfl.gov.uk a ono vám to samo najde trasu. Na autobus vždy musíte ukázat zvednutou rukou, jinak vám nezastaví, i když tam stojí spoustu lidí. Pokud se bojíte, doufejte, že zamává někdo jiný.
Mapy a značky
Všude po městě jsou skvělé mapy, které jsou jednoduché na pochopení. Každý dopr. prostředek má jiné označení (metro - červeno-bílé kolečko a modrý pruh, autobus - červené kolečko i pruh, vlaky - dvě šipky nad sebou, každá jiným směrem,.. atd). Nic složitého. Metro má 15 linek, skvělé značených, mapa je taky srozumitelná. A nezapomeňte, že je mezera mezi vlakem a nástupištěm! :D 

Snad jsem vše vysvětlila jednoduše a srozumitelně. Víc o tom zatím nevím. Pokud se něco změnilo za ten půl rok nebo jsem něco pochopila špatně a máte o tom lepší informace, nebojte se napsat tady nebo na můj ASK. Případně dalších dotazů, pište taky.

Zdroje evidentně stažených fotek - http://www.standard.co.uk/incoming/article8915170.ece/alternates/w620/oyster.jpg, http://londonbusesbyadam.zenfolio.com/img/s3/v39/p824908068-3.jpg, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/EasyBus_in_London.jpg, http://www.bbc.co.uk/london/travel/downloads/tube_map.gif

3 komentáře:

 1. Parádní fotky! Díky za tento článek, přála bych si navštívit Londýn <3

  OdpovědětVymazat
 2. Snad se tam taky někdy podívám :( Až ten čas nastane, mrknu na tvůj článek! :P

  OdpovědětVymazat
 3. Užitečný článek, do Londýna bych jela hned :)).
  BE YOU

  OdpovědětVymazat