června 02, 2016

L E A V I N G

When you finish high school and you have to move out of your house, out of your parents, somewhere else. That place could be very far from your home or just few towns away. But still. You are leaving your home and you will never feel the same there.
I've passed my final exams at high school and started to prepare for moving which should happen in September when my first year at uni starts. I went through all my stuff. Through each box. Through each paper. I had to throw away many unnecessary papers, notebooks, toys, little things I had thought I would some day need. I never did. I kept few objects which hide memories. Laters. Post cards. Small gifts. Tickets for concerts and so on. Do you keep those stuff as well or do you throw away everything you don't need daily?

Když dokončíte střední školu, většinou se musíte odstěhovat z domu, od rodičů, někam jinam. To nové místo může být strašně daleko nebo jen pár měst vedle. Ale přesto. Opouštíte svůj domov a už se tam nikdy nebudete cítit stejně.
Udělala jsem maturitu a začala se připravovat na stěhování, které by mělo proběhnout někdy v září, kdy začíná můj první rok na výšce. Prošla jsem všemi věcmi, co mám. Každou krabicí. Každým papírkem. Musela jsem vyhodit strašně moc nepotřebných papírů, deníčků, hraček, blbůstek, které jsem myslela, že jednoho dne budu potřebovat. Nikdy jsem je nepotřebovala. Nechávám si však
pár věcí, které skrývají vzpomínky. Jsou to dopisy, pohlednice, malé dárky, lístky na koncerty a podobně. Také si takové věci schováváte nebo všechno nekompromisně vyhazujete?

Žádné komentáře:

Okomentovat