about maybe i am

maybe i am

Dvaceti-letá blogerka z České republiky. Cestovatelka. Youtuberka. Milovnice dobrodružství a dobrého jídla. Chechtálek. Fotografka. Pianistka. Anglofil. Povaleč.

K blogování jsem se dostala snad v 11 letech a měla spoustu hloupých blogů s pixelkami, bleskovkami a špatnou grafikou. Tento blog jsem založila 11. října 2011, když jsem z blog.cz přešla na blogger a začala sledovat známé a proslulé české, ale hlavně zahraniční blogerky. Zaměření se s časem mění, vyvíjí a utváří. Ale jsem to pořád já. Přes fotky outfitů, neustálého ,,vylepšování" mého pokoje, návodů na parádní vychytávky až po tisíce fotek z Velké Británie, kde jsem už párkrát byla jako au pair.

Pokud se vám můj blog líbí, sledujte mě přes GFC.
Také se podívejte na moje videa na YOUTUBE KANÁLU.

---

I am nineteen-year-old blogger from Czech Republic. Traveller. Youtuber. Adventure and tasty food lover. Giggler. Photographer. Video maker. Pianist. England lover. Idler.

I found the blogging world when I was 11 years old. I had a few of those stupid blogs with pixels, quick competitions and bad graphic. This blog I established 11th October 2011 when I changed blog.cz to blogger.com and I started to follow all those famous Czech but mainly World famous bloggers. Specialization of my blog is changing, developing and forming. But it's still me. Across pics of outfits, constant improving of my bedroom, tutorials for great homemade things to thousands of pics from the United Kingdom where I was working as an au pair for few times.

If you like my blog follow me via GFC.
Also take a look at my videos on YOUTUBE CHANNEL.